MOTUL Engine Oil 0W30 5l 8100

Index: 8100 ECO-CLEAN 0W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
122.28 £
(Price for 1L: 20.38 24.46 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
CHRYSLER MS-90047
OEM spec:
MB 229.61
OEM spec:
FIAT 9.55535 DS1
OEM spec:
FORD M2C950 A
OEM spec:
FIAT 9.55535 GS1
OEM spec:
MB 227.61
OEM spec:
VW C 530 35
OEM spec:
BMW LL-12 FE
OEM spec:
CHRYSLER MS-13340
API:
SP
API:
RC
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-C403FF, 3374650238395, 10288903798410099994, .L503W0N
Item code:
C403FF
Item index:
17010
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
0W-30
Manufacturer Approval:
BMW LL-12 FE
Manufacturer Approval:
FORD WSS-M2C950-A
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 13340
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 90047
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-DS1
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-GS1
Oil manufacturer recommendation:
MB 227.61
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.61
ACEA specification:
C2
API specification:
SP/RC
ILSAC specification:
GF-6A
Engine oil 8100 (5L) 0W30 ;API RC; SP; BMW LL-12 FE; CHRYSLER MS-13340; CHRYSLER MS-90047; FIAT 9.55535 DS1; FIAT 9.55535 GS1; FORD M2C950 A; MB 227.61; MB 229.61; VW C 530 35

Cross references Engine Oil 0W30 5l 8100

Cross references

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 4l TopTec 6100

0W30 4l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.18
100.98 £
(30.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.06 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.10
50.92 £ 106.54 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.10 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
146.80
122.33 £
(36.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

0W30 4l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.40
57.83 £
(17.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W30 5l Helix

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
71.18
59.32 £ 112.14 £
(14.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.18 £

OE numbers

9.55535-DS1 FIAT
9.55535-GS1 FIAT
WSS-M2C950-A FORD

Other codes

B009GHNM5I AMAZON (ASIN)
17010 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN 0W30 5L DE IC KROSY
ECO-FE PLUS 0W30 5L IC KROSY
FORMULA LEF 0W30 4L IC KROSY
SYNPOWER DT C2 0W30 1L IC KROSY
SYNPOWER DT C2 0W30 5L IC KROSY
TITAN SUP.F 0W30 5L IC KROSY
102889 MOTUL
8100 ECO-CLEAN MOTUL
8100 ECO-CLEAN 0W-30 MOTUL
8100 ECO-CLEAN 0W30 MOTUL
868051 MOTUL
MOTUL 8100 ECO-CLEAN 0W30 MOTUL
WSS M2C950-A NORMA
102889 NR_KAT
BMW LL-12 FE OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-13340 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-90047 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 DS1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GS1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C950 A OEM SPECYFIKACJA
MB 227.61 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.61 OEM SPECYFIKACJA
VW C 530 35 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 0W30 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.