CASTROL Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

Index: MAGNATEC 0W30 D 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
69.40 £
(Price for 1L: 14.46 17.35 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C950 A
API:
SN
ACEA:
C2
Product line:
MAGNATEC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-DC6302, PU-DC6302, 4008177127373, 4008177160110, 4008177184147
Item code:
DC6302
Item index:
470672
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-30
Specification:
ACEA C2
Manufacturer Approval:
VW VWC 53035
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C950-A
Engine oil MAGNATEC (4L) 0W30 ;API SN; ACEA C2; FORD M2C950 A

Cross references Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

Cross references
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.28
101.90 £
(24.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.92
82.43 £
(19.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.06 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.10
50.92 £ 106.54 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.10 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
104.22
86.85 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.82
75.68 £
(18.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Special TEC F

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
142.90
119.08 £
(28.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W30 5l M-SUP synthetic

0W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.44
69.53 £
(16.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
146.80
122.33 £
(36.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W30 5l Helix

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
71.18
59.32 £ 112.14 £
(14.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.18 £

Other codes

470672 ARTNR_Z_TCD
MAGNATEC 0W-30 D SS ARTNR_Z_TCD
15D5FF CASTROL
15D608 CASTROL
15F60C CASTROL
15F67B CASTROL
15D608 IC KROSY
8100 ECO-CLEAN 0W30 5L DE IC KROSY
FORMULA LEF 0W30 4L IC KROSY
SYNPOWER DT C2 0W30 1L IC KROSY
SYNPOWER DT C2 0W30 5L IC KROSY
TITAN SUP.F 0W30 5L IC KROSY
M2C950-A NORMA
WSS M2C950-A NORMA
15F67B NR_KAT
FORD M2C950 A OEM SPECYFIKACJA
CASTROL Magnatec Stop-Start 0W SHAFTEC
CASTROL MAGNATEC STOP-START 0W SHAFTEC
MAGNATEC STOP-START 0W-30 D SHAFTEC
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC
Product opinion:Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.