RAVENOL Engine Oil 0W30 4l USVO

Index: RAV FES SAE 0W30 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
145.42 £
(Price for 1L: 30.30 36.36 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
MB 229.61
OEM spec:
FIAT 9.55535 DS1
OEM spec:
FORD M2C950 A
OEM spec:
FIAT 9.55535 GS1
OEM spec:
PEUGEOT B71 2290
OEM spec:
CITROEN B71 2290
OEM spec:
IVECO 18-1811
OEM spec:
PEUGEOT B71 2312
OEM spec:
CITROEN B71 2312
OEM spec:
MB 227.61
OEM spec:
IVECO 18-1811 SC1
OEM spec:
DTFR 15D100
OEM spec:
BMW LL-12 FE
OEM spec:
LAND ROVER 03.5007
OEM spec:
JAGUAR 03.5007
OEM spec:
CHRYSLER MS-13340
API:
SP
API:
ILSAC GF-6A
API:
RC
ACEA:
A5
ACEA:
B5
ACEA:
C2
Product line:
USVO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
PU-F68DD0, 4014835842755, IC-F68DD0
Item code:
F68DD0
Item index:
1111146
PCN:
34031980
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA A5/B5
Specification:
ACEA C2
Specification:
API SP (RC)
Specification:
BMW Longlife-12FE
Specification:
Chrysler MS-13340
Specification:
DTFR 15D100
Specification:
Fiat 9.55535-DS1
Specification:
Fiat 9.55535-GS1
Specification:
Ford WSS-M2C950-A
Specification:
ILSAC GF-6A
Specification:
MB 227.61
Specification:
MB-Freigabe 229.61
Specification:
PSA B71 2290
Specification:
PSA B71 2312
Specification:
STJLR.03.5007
Specification:
IVECO 18-1811 CLASSE
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-30
Engine oil USVO (4L) 0W30 ;API ILSAC GF-6A; RC; SP; ACEA A5; B5; C2; BMW LL-12 FE; CHRYSLER MS-13340; CITROEN B71 2290; CITROEN B71 2312; DTFR 15D100; FIAT 9.55535 DS1; FIAT 9.55535 GS1; FORD M2C950 A

Cross references Engine Oil 0W30 4l USVO

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

0W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W30 5l MAGNATEC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.10
75.08 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 4l TopTec 6100

0W30 4l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.18
100.98 £
(30.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.28
101.90 £
(24.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.41
49.51 £ 123.78 £
(11.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.41 £

REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE

0W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.70
41.42 £ 69.04 £
(12.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.70 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SN+
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.52
80.43 £
(19.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.92
82.43 £
(19.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.54
74.62 £ 123.58 £
(17.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.06 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.18
133.48 £
(32.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.10
50.92 £ 106.54 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.10 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 5l synthetic

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.70
88.08 £
(21.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
104.22
86.85 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
146.80
122.33 £
(36.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

0W30 4l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.40
57.83 £
(17.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.82
75.68 £
(18.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION

0W30 5l

API SN+
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
59.18
49.32 £ 96.40 £
(11.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.18 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Special TEC F

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
142.90
119.08 £
(28.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W30 4l Helix

0W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
79.18
65.98 £
(19.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W30 5l Helix

0W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
71.18
59.32 £ 112.14 £
(14.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.18 £

Other codes

1111146-004-01-999 ARTNR_Z_OE
1111146 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN 0W30 5L DE IC KROSY
ECO-P 0W30 C2 5L IC KROSY
FORMULA LEF 0W30 4L IC KROSY
SPECIFIC LL-12 FE 0W30 5L IC KROSY
1111146-004-01-999 NR_KAT
BMW LL-12 FE OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-13340 OEM SPECYFIKACJA
CITROEN B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
CITROEN B71 2312 OEM SPECYFIKACJA
DTFR 15D100 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 DS1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GS1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C950 A OEM SPECYFIKACJA
IVECO 18-1811 OEM SPECYFIKACJA
IVECO 18-1811 SC1 OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5007 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5007 OEM SPECYFIKACJA
MB 227.61 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.61 OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2312 OEM SPECYFIKACJA
1111146 RAVENOL
1111146-004 RAVENOL
1111146-004-01-999 RAVENOL
FES SAE 0W-30 RAVENOL
RAVENOL FES SAE 0W-30 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 4l USVO
Product opinion:Engine Oil 0W30 4l USVO
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.