MOBIL Engine Oil 5W30 4l M-SUP

Index: M-SUP 3000 XE 5W30 4L
Rate this product first
6 pcs.
Capacity (l):
4
62.04 £
(Price for 1L: 12.93 15.51 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C917 A
OEM spec:
DEXOS 2
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
MB 229.52
API:
SL
API:
CF
API:
SM
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
M-SUP
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-BEED04, 5055107437940, PU-BEED04
Item code:
BEED04
Item index:
201510301069
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOBIL, Manufacturer: ExxonMobil Petroleum & Chemical BV
Polderdijkweg, B-2030 Antwerpen, Belgium,
[email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Specification:
ACEA C3
Specification:
API SJ
Specification:
API SL
Specification:
API SM
Specification:
API SN
Manufacturer Approval:
GM dexos2
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.31
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.51
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.52
Manufacturer Approval:
VW 505 00
Manufacturer Approval:
VW 505 01
Oil manufacturer recommendation:
ACEA C3
Oil manufacturer recommendation:
API CF
Oil manufacturer recommendation:
API SJ
Oil manufacturer recommendation:
API SL
Oil manufacturer recommendation:
API SM
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Oil manufacturer recommendation:
GM-LL-A-025
Oil manufacturer recommendation:
GM-LL-B-025
Oil manufacturer recommendation:
WSS-M2C917-A
Engine oil M-SUP (4L) 5W30 ;API CF; SL; SM; SN; ACEA C3; DEXOS 2; FORD M2C917 A; MB 229.51; MB 229.52; VW 505.00; VW 505.01

Cross references Engine Oil 5W30 4l M-SUP

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

5W30 4l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4600

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.32
58.60 £ 124.56 £
(14.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.32 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.98 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 127.96 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.30
66.08 £
(15.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l MAXLIFE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech

5W30 5l

API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 91.62 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
110.10
91.75 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100

5W30 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
189.72
158.10 £ 303.12 £
(9.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 170.68 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l CLASSIC

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.58
34.65 £ 67.78 £
(10.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.58 £

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
82.98
69.15 £
(20.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.50
88.75 £
(21.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B016TFVTI6 AMAZON (ASIN)
201510301069 ARTNR_Z_TCD
8100 X-CL. EFE 5W30 5L DE IC KROSY
CH U. SL 5W30 4L PL SET IC KROSY
CH U. SN 5W30 4L PL SET IC KROSY
FORMULA CX 5W30 4L IC KROSY
LIM2316S 5W30 5L+2666 IC KROSY
SPECIFIC 229.52 5W30 5L IC KROSY
SPECIFIC DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. C2/C3 5W30 SET S IC KROSY
151.453 MOBIL
MOBIL SUPER 3000 XE 5W-30 MOBIL
SUPER 3000 XE 5W-30 MOBIL
151453 NR_KAT
DEXOS 2 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C917 A OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.01 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l M-SUP
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l M-SUP
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.