MOTUL Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

Index: SPECIFIC 5122 0W20 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
48.97 £
113.38 £
(Price for 1L: 8.16 9.79 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.97 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
JAGUAR 51.5122
OEM spec:
LAND ROVER 51.5122
Product line:
SPECIFIC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E25663, 3374650263939, PU-E25663
Item code:
E25663
Item index:
59610
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
0W-20
Manufacturer Approval:
JAGUAR STJLR.51.5122
ACEA specification:
C5
Engine oil SPECIFIC (5L) 0W20 ; JAGUAR 51.5122; LAND ROVER 51.5122

Cross references Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.66
93.05 £
(22.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

STJLR.51.5122 JAGUAR
G055577M4 VW

Other codes

59610 ARTNR_Z_TCD
CH U. SN+ 0W20 5L PL IC KROSY
ECO-M 0W20 5L IC KROSY
107339 MOTUL
867606 MOTUL
MOTUL SPECIFIC 5122 0W20 MOTUL
MOTUL SPECIFIC 5122 SAE 0W20 MOTUL
SPECIFIC 5122 0W-20 MOTUL
SPECIFIC 5122 0W20 MOTUL
107339 NR_KAT
JAGUAR 51.5122 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 51.5122 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.