VALVOLINE Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

Index: SYNPOWER JL C5 0W20 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
111.66 £
(Price for 1L: 18.61 22.33 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
JAGUAR 51.5122
OEM spec:
LAND ROVER 51.5122
OEM spec:
MB 229.71
ACEA:
C5
Product line:
SYNPOWER
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0U3BU, 8710941033464, 8710941018287
Item code:
G0U3BU
Item index:
SPJLC50W20
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
MB 229.71
Manufacturer Approval:
STJLR 51.5122
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil SYNPOWER (5L) 0W20 ; ACEA C5; JAGUAR 51.5122; LAND ROVER 51.5122; MB 229.71

Cross references Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
48.97
40.81 £ 113.38 £
(9.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.97 £

OE numbers

G055577M4 VW

Other codes

SPJLC50W20 ARTNR_Z_TCD
ECO-M 0W20 5L IC KROSY
908829 NR_KAT
JAGUAR 51.5122 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 51.5122 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.71 OEM SPECYFIKACJA
895092 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.