TOTALENERGIES Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

Index: QUARTZ 0W20 X. D. 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
114.58 £
(Price for 1L: 19.10 22.92 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C952 A1
OEM spec:
BMW LL-14 FE+
OEM spec:
BMW LL-17 FE+
OEM spec:
ASTON MARTIN
API:
SN
API:
ILSAC GF-5
ACEA:
C5
Product line:
QUARTZ XTRA
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0L56Z, PU-G0L56Z, 3425901111292
Item code:
G0L56Z
Item index:
TRP
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C5
API specification:
SN
Specification:
API SNS
Manufacturer Approval:
BMW LL-14 FE+
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-17 FE+
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C-952-A1
ILSAC specification:
GF-5
Specification:
ILSAC GF-5S
SAE viscosity class:
0W-20
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil QUARTZ XTRA (5L) 0W20 ;API ILSAC GF-5; SN; ACEA C5; ASTON MARTIN; BMW LL-14 FE+; BMW LL-17 FE+; FORD M2C952 A1

Cross references Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.82
78.18 £
(18.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.66
93.05 £
(22.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.69
58.91 £ 118.60 £
(14.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.42 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
71.99
59.99 £ 113.82 £
(14.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.99 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
48.97
40.81 £ 113.38 £
(9.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.97 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
79.60
66.33 £ 102.52 £
(15.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.60 £

OE numbers

G055577M4 VW

Other codes

QUARTZ XTRA D. 0W20 ARTNR_Z_TCD
TRP ARTNR_Z_TCD
CH U. SN+ 0W20 5L PL IC KROSY
ECO-M 0W20 5L IC KROSY
HELIX U.ECT C5 0W20 5L IC KROSY
2226004 NR_KAT
ASTON MARTIN OEM SPECYFIKACJA
BMW LL-14 FE OEM SPECYFIKACJA
BMW LL-17 FE OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C952 A1 OEM SPECYFIKACJA
214241 TOTAL
2226004 TOTAL
QUARTZ XTRA D. 0W20 5L TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.