MOTUL Engine Oil 5W50 5l 8100

Index: 8100 POWER 5W50 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
81.53 £
133.86 £
(Price for 1L: 13.59 16.31 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.50 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W50
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C931 D
API:
SP
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Offer:
Tuning
Bar code:
IC-G15XOT, 3374650344218
Item code:
G15XOT
Item index:
17554
PCN:
34031980
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
5W-50
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C931-D
API specification:
SP
Engine oil 8100 (5L) 5W50 ;API SP; FORD M2C931 D

Cross references Engine Oil 5W50 5l 8100

Cross references
Sports oils

ELF
Engine Oil 5W50 4l EVOLUTION

5W50 4l

API SG CD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(14.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W50 4l Molygen

5W50 4l

API CF SJ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.24
96.03 £
(28.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 5W50 4l VR1

5W50 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.35
42.79 £ 93.52 £
(12.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 51.35 £

CASTROL
Engine Oil 5W50 5l EDGE

5W50 5l

API SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
151.56
126.30 £
(30.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W50 4l Mobil 1

5W50 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.52
48.77 £ 88.48 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.52 £

OE numbers

WSS-M2C931-D FORD

Other codes

103048 ARTNR_Z_OE
17554 ARTNR_Z_TCD
59.950 ARTNR_Z_TCD
MOTORSPORT 5W50 1L IC KROSY
MOTORSPORT 5W50 5L IC KROSY
SPORT 5W50 5L IC KROSY
103048 MOTUL
111812 MOTUL
8100 POWER 5W-50 MOTUL
824301 MOTUL
824706 MOTUL
MOTUL SPORT 5W50 MOTUL
MOTUL SPORT SAE 5W50 MOTUL
SPORT 5W50 MOTUL
111812 NR_KAT
FORD M2C931 D OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W50 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 5W50 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.