VALVOLINE Engine Oil 5W50 4l VR1

Index: VR1 RACING 5W50 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
51.35 £
93.52 £
(Price for 1L: 10.70 12.84 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 51.35 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W50
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C153 E
OEM spec:
OPEL 6094M
OEM spec:
GM 6094A
Product line:
VR1
Intended use:
Passenger cars
Offer:
Tuning
Bar code:
IC-9FB803, 8710941023045, 8710941018843, PU-9FB803, 8710941119076
Item code:
9FB803
Item index:
VR15W50
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
Ford M2C-153E
Oil:
Full Synthetic Oil
Oil manufacturer recommendation:
GM 6094M
ACEA specification:
A3/B4
API specification:
SM
SAE viscosity class:
5W-50
Engine oil VR1 (4L) 5W50 ; FORD M2C153 E; GM 6094A; OPEL 6094M

Cross references Engine Oil 5W50 4l VR1

Cross references
Sports oils

ELF
Engine Oil 5W50 4l EVOLUTION

5W50 4l

API SG CD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(14.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W50 4l Molygen

5W50 4l

API CF SJ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.24
96.03 £
(28.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 5W50 5l 8100

5W50 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.53
67.94 £ 133.86 £
(16.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.50 £

CASTROL
Engine Oil 5W50 5l EDGE

5W50 5l

API SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
151.56
126.30 £
(30.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W50 4l Mobil 1

5W50 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.52
48.77 £ 88.48 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.52 £

Other codes

B01D8RRPVI AMAZON (ASIN)
B01JRRPHMW AMAZON (ASIN)
873434 ARTNR_Z_OE
VR15W50 ARTNR_Z_TCD
908790 NR_KAT
FORD M2C153 E OEM SPECYFIKACJA
GM 6094A OEM SPECYFIKACJA
OPEL 6094M OEM SPECYFIKACJA
873434 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W50 4l VR1
Product opinion:Engine Oil 5W50 4l VR1
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.