CASTROL Engine Oil 5W50 5l EDGE

Index: EDGE 5W50 SUPERCAR 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
151.56 £
(Price for 1L: 25.26 30.31 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W50
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C931 C
OEM spec:
FORD M2C931 E1
API:
SQ
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Offer:
Tuning
Bar code:
IC-H1DO7U, 4008177201806
Item code:
H1DO7U
Item index:
470743
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-50
Specification:
API Gasoline SP
Specification:
API Gasoline SQ
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C931-C
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C931-C
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C931-E1
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C931-E1
Engine oil EDGE (5L) 5W50 ;API SQ; FORD M2C931 C; FORD M2C931 E1

Cross references Engine Oil 5W50 5l EDGE

Cross references
Sports oils

ELF
Engine Oil 5W50 4l EVOLUTION

5W50 4l

API SG CD
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(14.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W50 4l Molygen

5W50 4l

API CF SJ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.24
96.03 £
(28.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 5W50 5l 8100

5W50 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.53
67.94 £ 133.86 £
(16.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.50 £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 5W50 4l VR1

5W50 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.35
42.79 £ 93.52 £
(12.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 51.35 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W50 4l Mobil 1

5W50 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.52
48.77 £ 88.48 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.52 £

Other codes

469287 ARTNR_Z_TCD
470743 ARTNR_Z_TCD
EDGE 5W50 SUPERCAR ARTNR_Z_TCD
16061C CASTROL
15A782 IC KROSY
MOTORSPORT 5W50 5L IC KROSY
RACING 5W50 4L IC KROSY
161DCE NR_KAT
FORD M2C931 C OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C931 E1 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W50 5l EDGE
Product opinion:Engine Oil 5W50 5l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.