MOTUL Engine Oil 5W30 5l 8100

Index: 8100 ECO-LITE 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
91.48 £
(Price for 1L: 15.25 18.30 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
FORD M2C961 A1
OEM spec:
FORD M2C946 A
OEM spec:
FORD M2C946 B1
OEM spec:
DEXOS1 GEN3
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
MAZDA
OEM spec:
LEXUS
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
OEM spec:
FORD M2C929 A
OEM spec:
GM 6094M
OEM spec:
GM 4718M
API:
ILSAC GF-7A
API:
SQ
API:
RC
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3374650263182, 3374650253015, IC-D78159, 3374650277936, PU-D78159
Item code:
D78159
Item index:
17201
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
5W-30
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 6395
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C929-A
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C946-A
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C946-B1
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C961-A1
Oil manufacturer recommendation:
GM 4718 M
Oil manufacturer recommendation:
GM 6094 M
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos1 GEN3
API specification:
SP/RC
ILSAC specification:
GF-6A
Engine oil 8100 (5L) 5W30 ;API ILSAC GF-7A; RC; SQ; CHRYSLER MS-6395; DEXOS1 GEN2; DEXOS1 GEN3; FIAT 9.55535 CR1; FORD M2C929 A; FORD M2C946 A; FORD M2C946 B1; FORD M2C961 A1; GM 4718M; GM 6094M; HOND

Cross references Engine Oil 5W30 5l 8100

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.36
80.30 £
(19.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.88 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1

5W30 5l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
118.80
99.00 £
(29.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
29.83
24.86 £ 60.72 £
(7.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.83 £

OE numbers

9.55535-CR1 FIAT
WSS-M2C929-A FORD
WSS-M2C946-A FORD
WSS-M2C946-B1 FORD
WSS-M2C961-A1 FORD
08880-80845 WYP TOYOTA
08880-80845-BB TOYOTA
G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B06XC12JKX AMAZON (ASIN)
B07DHHQDYM AMAZON (ASIN)
B07K5PHD3J AMAZON (ASIN)
108214 ARTNR_Z_OE
17201 ARTNR_Z_TCD
SYNER-X 5W30 5L IC KROSY
XO5W30-5Q3SP IC KROSY
108214 MOTUL
8100 ECO-LITE MOTUL
8100 ECO-LITE 5W-30 MOTUL
8100 ECO-LITE 5W30 MOTUL
839551 MOTUL
MOTUL 8100 ECO-LITE 5W30 MOTUL
108214 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN3 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 CR1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C929 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 B1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C961 A1 OEM SPECYFIKACJA
GM 4718M OEM SPECYFIKACJA
GM 6094M OEM SPECYFIKACJA
HONDA OEM SPECYFIKACJA
HYUNDAI OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
LEXUS OEM SPECYFIKACJA
MAZDA OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
SUBARU OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.