LIQUI MOLY Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA

Index: LIM6739 0W20 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
116.88 £
(Price for 1L: 19.48 23.38 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
FORD M2C946 A
OEM spec:
ISUZU
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
MAZDA
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
GM 6094M
API:
SN
API:
ILSAC GF-5
Product line:
Special TEC AA
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E7272E, 4100420067396, PU-E7272E
Item code:
E7272E
Item index:
P000311
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
0W-20
Manufacturer Approval:
API SP
Manufacturer Approval:
ILSAC GF-6A
Oil manufacturer recommendation:
947-B1
Oil manufacturer recommendation:
962-A1
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-6395
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C 947-A
Oil manufacturer recommendation:
GM 6094 M
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos1 Gen 3
Oil manufacturer recommendation:
Honda
Oil manufacturer recommendation:
Hyundai
Oil manufacturer recommendation:
Kia
Oil manufacturer recommendation:
Mazda
Oil manufacturer recommendation:
Mitsubishi Dia Queen
Oil manufacturer recommendation:
Nissan
Oil manufacturer recommendation:
Subaru
Oil manufacturer recommendation:
Toyota
Engine oil Special TEC AA (5L) 0W20 ;API ILSAC GF-5; SN; CHRYSLER MS-6395; FORD M2C946 A; GM 6094M; HONDA; HYUNDAI; ISUZU; KIA; MAZDA; MITSUBISHI; NISSAN; SUBARU; TOYOTA

Cross references Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l USVO

0W20 5l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
161.56
134.63 £
(32.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.66 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.08 £

Other codes

6739 ARTNR_Z_OE
P000311 ARTNR_Z_TCD
6739 LIQUI MOLY
6739 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 A OEM SPECYFIKACJA
GM 6094M OEM SPECYFIKACJA
HONDA OEM SPECYFIKACJA
HYUNDAI OEM SPECYFIKACJA
ISUZU OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
MAZDA OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
SUBARU OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.