RAVENOL Engine Oil 0W20 4l USVO

Index: RAV ECS SAE 0W20 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
130.20 £
(Price for 1L: 27.13 32.55 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
4
OEM spec:
JAGUAR 03.5006
OEM spec:
LAND ROVER 03.5006
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
FORD M2C952 A1
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
DEXOS 1
OEM spec:
FORD M2C947 A
OEM spec:
HONDA HTO-6
OEM spec:
GM 6094M
OEM spec:
PEUGEOT B71 2010
OEM spec:
CITROEN B71 2010
OEM spec:
FIAT 9.55535 DSX
API:
SN
API:
RC
API:
ILSAC GF-5
ACEA:
C6
ACEA:
C5
Product line:
USVO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E6B109, 4014835718593, PU-E6B109
Item code:
E6B109
Item index:
1111102
PCN:
34031980
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
API SN (RC)
Specification:
Buick 
Specification:
ACEA C5
Specification:
Cadillac
Specification:
ACEA C6
Specification:
Chevrolet
Specification:
Chrysler MS-6395
Specification:
Fiat 9.55535-DSX
Specification:
Ford WSS-M2C952-A1
Specification:
Ford WSS-M2C947-A
Specification:
GM 6094M
Specification:
Honda/Acura HTO-06
Specification:
ILSAC GF-5
Specification:
Infiniti
Specification:
Lexus
Specification:
Mazda
Specification:
MB-Freigabe 229.71
Specification:
Mitsubishi
Specification:
Nissan
Specification:
PSA B71 2010
Specification:
Subaru
Specification:
Suzuki
Specification:
Toyota
Specification:
OV 040 1547 - A20
Specification:
GM dexos1 (First Gen
Specification:
API SN Resource Cons
Specification:
STJLR.03.5006
Specification:
STJLR.51.5122
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil USVO (4L) 0W20 ;API ILSAC GF-5; RC; SN; ACEA C5; C6; CHRYSLER MS-6395; CITROEN B71 2010; DEXOS 1; FIAT 9.55535 DSX; FORD M2C947 A; FORD M2C952 A1; GM 6094M; HONDA HTO-6; JAGUAR 03.5006; LAN

Cross references Engine Oil 0W20 4l USVO

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.82
78.18 £
(18.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.31
50.26 £ 98.14 £
(12.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.31 £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.13
60.94 £ 97.96 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.13 £

MOBIL
Engine Oil 0W20 4l M-SUP

0W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.63
42.19 £ 75.94 £
(12.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.63 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.76
51.47 £ 112.96 £
(12.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.76 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.69
58.91 £ 118.60 £
(14.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.42 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
71.99
59.99 £ 113.82 £
(14.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.99 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l USVO

0W20 5l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
161.56
134.63 £
(32.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.66 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.08 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.11
55.09 £ 109.62 £
(13.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.11 £

Other codes

1111102 ARTNR_Z_TCD
HYBRID 0W20 4L IC KROSY
1111102-004-01-999 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
CITROEN B71 2010 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS 1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 DSX OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C947 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C952 A1 OEM SPECYFIKACJA
GM 6094M OEM SPECYFIKACJA
HONDA HTO-6 OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5006 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5006 OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2010 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
1111102 RAVENOL
1111102-004 RAVENOL
1111102-004-01-999 RAVENOL
ECO SYNTH ECS SAE 0W-20 RAVENOL
RAVENOL ECO SYNTH ECS SAE 0W20 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 4l USVO
Product opinion:Engine Oil 0W20 4l USVO
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.