RAVENOL Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

Index: RAV EHC SAE 0W20 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
68.08 £
119.80 £
(Price for 1L: 11.35 13.62 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.08 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C952 A1
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
DEXOS 1
OEM spec:
FORD M2C947 A
OEM spec:
HONDA HTO-6
OEM spec:
GM 6094M
API:
SP
API:
ILSAC GF-6A
API:
RC
API:
SN+
Product line:
Cleansynto
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G148NR, 4014835880764
Item code:
G148NR
Item index:
1111128
PCN:
27101981
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
API SN Plus
Specification:
API SP (RC)
Specification:
Buick 
Specification:
Cadillac
Specification:
Chevrolet
Specification:
Chrysler MS-6395
Specification:
Ford WSS-M2C947-A
Specification:
Ford WSS-M2C952-A1
Specification:
GM 6094M
Specification:
Honda/Acura HTO-06
Specification:
ILSAC GF-6A
Specification:
Infiniti
Specification:
Lexus
Specification:
Mazda
Specification:
Mitsubishi
Specification:
Nissan
Specification:
Subaru
Specification:
Suzuki
Specification:
Toyota
Specification:
GM dexos1 (First Gen
Specification:
API SP Resource Cons
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil Cleansynto (5L) 0W20 (hybrid vehicles) ;API ILSAC GF-6A; RC; SN+; SP; CHRYSLER MS-6395; DEXOS 1; FORD M2C947 A; FORD M2C952 A1; GM 6094M; HONDA HTO-6

Cross references Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.82
78.18 £
(18.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 4l 8100

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.96
83.30 £
(24.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.76
51.47 £ 112.96 £
(12.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.76 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.41 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.69
58.91 £ 118.60 £
(14.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.42 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
71.99
59.99 £ 113.82 £
(14.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.99 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

0W20 4l

API SQ ILSAC GF-7
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
52.26
43.55 £ 88.62 £
(13.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.26 £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.63
48.86 £ 95.68 £
(11.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.63 £

MOTUL
Engine Oil 8100 0W20

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
94.42
78.68 £
(18.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
43.03
35.86 £ 61.72 £
(10.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.03 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l USVO

0W20 5l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
161.56
134.63 £
(32.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.66 £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
101.02
84.18 £
(20.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.11
55.09 £ 109.62 £
(13.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.11 £

Other codes

1111128 ARTNR_Z_TCD
1111128-005-01-999 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS 1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C947 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C952 A1 OEM SPECYFIKACJA
GM 6094M OEM SPECYFIKACJA
HONDA HTO-6 OEM SPECYFIKACJA
1111128-005-01-999 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.