TOTALENERGIES Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO
Index:
QUARTZ 0W30 I. FDE 5L
Rate this product first
>9
pcs.
98.92 £
(Price for 1L:
16.49 19.78
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C950 A
OEM spec:
LAND ROVER 03.5007
OEM spec:
JAGUAR 03.5007
API:
SN
ACEA:
C2
Product line:
Quartz INEO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-F4B5DA, 3425901134703, IKPINJIJKPEJ
Item code:
F4B5DA
Item index:
ERO
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
ACEA specification:
C2
API specification:
SN
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C950-A
Manufacturer Approval:
JLR STJLR.03.5007
SAE viscosity class:
0W-30
Manufacturer Approval:
VW C 53035
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz INEO (5L) 0W30 ;API SN; ACEA C2; FORD M2C950 A; JAGUAR 03.5007; LAND ROVER 03.5007
Cross references Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO
Cross references
RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO
API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN
API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
61.10
50.92 £ 106.54 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
61.10 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
104.22
86.85 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO
Intended use Passenger cars
146.80
122.33 £
(36.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC
API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
69.40
57.83 £
(17.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION
API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
90.82
75.68 £
(18.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Special TEC F
API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
142.90
119.08 £
(28.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W30 5l M-SUP synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
83.44
69.53 £
(16.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 0W30 5l Helix
API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
71.18
59.32 £ 112.14 £
(14.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
71.18 £
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion