CASTROL Engine Oil 0W20 4l EDGE

Index: EDGE 0W20 V 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
103.00 £
(Price for 1L: 21.46 25.75 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VOLVO RBS0-2AE
ACEA:
C5
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
40081771444349, IC-G05079, PU-G05079, 4008177183928
Item code:
G05079
Item index:
469590
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Specification:
ACEA C5
Specification:
ACEA Light Duty C5
Manufacturer Approval:
Volvo VCC RBS0-2AE
Engine oil EDGE (4L) 0W20 ; ACEA C5; VOLVO RBS0-2AE

Cross references Engine Oil 0W20 4l EDGE

Cross references
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.45
38.71 £ 107.98 £
(9.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.45 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.28
100.23 £
(24.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC V

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.20
111.83 £
(26.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.84
34.03 £ 70.56 £
(10.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.84 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
113.68
94.73 £
(22.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
124.12
103.43 £
(24.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

31392924 VOLVO

Other codes

469590 ARTNR_Z_TCD
EDGE 0W-20 V ARTNR_Z_TCD
15F708 CASTROL
15B78E IC KROSY
CH U. SN+ 0W20 5L PL IC KROSY
ECO-V 0W20 5L IC KROSY
15F708 NR_KAT
VOLVO RBS0-2AE OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 4l EDGE
Product opinion:Engine Oil 0W20 4l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.