SHELL Engine Oil 0W20 5l Helix
Index:
HELIX P.U.AS-L 0W20 5L
Rate this product first
0
pcs.
Goods not in stock -
124.12 £
(Price for 1L:
20.69 24.82
£)
request-default-article
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
VOLVO RBS0-2AE
API:
SN
ACEA:
C5
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0SDG3, 5011987077829
Item code:
G0SDG3
Item index:
001F3936PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
ACEA specification:
C5
API specification:
SN
SAE viscosity class:
0W-20
Oil manufacturer recommendation:
Volvo VCC RBS0-2AE
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (5L) 0W20 (PROFESSIONAL) ;API SN; ACEA C5; VOLVO RBS0-2AE
Cross references Engine Oil 0W20 5l Helix
Cross references
ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
58.63
48.86 £ 95.68 £
(11.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
58.63 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC
Intended use Passenger cars
46.45
38.71 £ 107.98 £
(9.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.45 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO
API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA
API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
66.11
55.09 £ 109.62 £
(13.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.11 £
VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
ACEA C5
Intended use Passenger cars
120.28
100.23 £
(24.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC V
ACEA C5
Intended use Passenger cars
134.20
111.83 £
(26.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE
API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
40.84
34.03 £ 70.56 £
(10.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
40.84 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN
Intended use Passenger cars
113.68
94.73 £
(22.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE
ACEA C5
Intended use Passenger cars
103.00
85.83 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| G055577M4 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion