FUCHS OIL Engine Oil 0W20 5l TITAN

Index: TITAN SUP.D1 0W20 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
99.30 £
(Price for 1L: 16.55 19.86 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
DEXOS1 GEN3
Product line:
TITAN
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4001541232260, IC-G0FP7P, 4001541469017, 4001541242658
Item code:
G0FP7P
Item index:
CP1015293
PCN:
27101981
Manufacturer:
FUCHS OIL, Manufacturer: FUCHS OIL CORPORATION PL SP. Z O.O., Kujawska 102, 44101 Gliwice, Poland, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
API SN PLUS RC
Manufacturer Approval:
API SP RC
Manufacturer Approval:
ILSAC GF-6A
Specification:
dexos1™ Gen 3
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 6395
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS-12145
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-GSX
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C947-A
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil TITAN (5L) 0W20 (SUPERSYN) ; DEXOS1 GEN3

Cross references Engine Oil 0W20 5l TITAN

Cross references

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 4l 8100

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.96
83.30 £
(24.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.76
51.47 £ 112.96 £
(12.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.76 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.96
35.80 £ 74.82 £
(10.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.96 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

0W20 4l

API SQ ILSAC GF-7
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
52.26
43.55 £ 88.62 £
(13.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.26 £

MOTUL
Engine Oil 8100 0W20

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
94.42
78.68 £
(18.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

601376832 ARTNR_Z_OE
CP1015293 ARTNR_Z_TCD
SUPERSYN D1 SAE 0W-20 FUCHS
TITAN Supersyn D1 SAE 0W-20 FUCHS
TITAN SUPERSYN D1 SAE 0W-20 FUCHS
602175311 FUCHS OIL
PRO-NRG 0W20 4L IC KROSY
PRO-NRG 0W20 5L IC KROSY
602175311 NR_KAT
DEXOS1 GEN3 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l TITAN
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l TITAN
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.