MOTUL Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

Index: SPECIFIC 17 FE 0W20 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
129.88 £
(Price for 1L: 21.65 25.98 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
RENAULT RN 17 FE
Product line:
SPECIFIC
Intended use:
Passenger cars
Application type:
canister
Bar code:
3374650299563, IC-G0OYRS
Item code:
G0OYRS
Item index:
109950
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

Capacity [litre]:
5
Container Type:
Canister
SAE viscosity class:
0W-20
Manufacturer Approval:
RENAULT RN17 FE
ACEA specification:
C5
Gross Weight [kg]:
4,575
Engine oil SPECIFIC (5L) 0W20 ; RENAULT RN 17 FE

Cross references Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

Cross references

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.92
92.43 £
(22.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l GTX

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.34
46.12 £ 76.44 £
(11.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.34 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
126.04
105.03 £
(31.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.58
104.65 £
(25.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W20 4l M-SUP

0W20 4l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
73.08
60.90 £
(18.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

RN17 FE RENAULT

Other codes

109 950 ARTNR_Z_TCD
SPECIFIC 17 FE 0W20 ARTNR_Z_TCD
109950 MOTUL
SPECIFIC 17 FE 0W-20 MOTUL
109950 NR_KAT
RENAULT RN 17 FE OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.