CASTROL Engine Oil 5W40 5l EDGE

Index: EDGE 5W40 M 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
128.74 £
(Price for 1L: 21.46 25.75 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
FIAT 9.55535 S2
OEM spec:
PORSCHE C40
OEM spec:
VW 511.00
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0UQ80, 4008177184178
Item code:
G0UQ80
Item index:
470073
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-40
Specification:
ACEA C3
Specification:
ACEA Light Duty C3
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S2
Specification:
API Gasoline SN
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-S2
Manufacturer Approval:
Porsche C40
Manufacturer Approval:
VW 511 00
Engine oil Specifications API SN, BMW LL04, Fiat 9.55535-S2, Porsche C40, 5L

Cross references Engine Oil 5W40 5l EDGE

Cross references
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.58 £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.91 £

SHELL
Engine Oil 5W40 5l Helix synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.02
66.68 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

SHELL
Engine Oil Helix 5W40 synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.16
71.80 £
(17.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.69
62.24 £ 100.86 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.69 £

Other codes

470073 ARTNR_Z_TCD
15F710 CASTROL
8100 X-CL. 5W40 C3 5L DE IC KROSY
15F710 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S2 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE C40 OEM SPECYFIKACJA
VW 511.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 5l EDGE
Product opinion:Engine Oil 5W40 5l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.