ELF Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

Index: EVO 5W40 F.T. LSX 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
83.86 £
(Price for 1L: 13.98 16.77 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C917 A
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 S2
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
OPEL OV0401547-D40
OEM spec:
STELLANTIS FPW 9.55535/09
OEM spec:
FIAT 9.55535 GH2
API:
CF
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0VM8Y, 3425901109084
Item code:
G0VM8Y
Item index:
BUO
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
Abarth 0102
ACEA specification:
C3
API specification:
CF
API specification:
SN
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-GH2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-S2
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C917-A
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Oil manufacturer recommendation:
Opel OV 040 1547-D40
Manufacturer Approval:
Porsche A40
Oil manufacturer recommendation:
Renault RN0700
Oil manufacturer recommendation:
Renault RN0710
SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
Stel. FPW9.55535-09
Manufacturer Approval:
VW 505.00
Manufacturer Approval:
VW 505.01
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (5L) 5W40 ;API CF; SN; ACEA C3; FIAT 9.55535 GH2; FIAT 9.55535 S2; FORD M2C917 A; MB 229.51; OPEL OV0401547-D40; PORSCHE A40; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; STELLANTIS FPW 9.55

Cross references Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.25 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.58 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.82 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W40 5l Helix synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.02
66.68 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

SHELL
Engine Oil Helix 5W40 synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.16
71.80 £
(17.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

BUO ARTNR_Z_TCD
2213922 ELF
EVO FULLTECH LSX 5W40 5L ELF
FPW9.55535/09 NORMA
2213922 NR_KAT
FIAT 9.55535 GH2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S2 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C917 A OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-D40 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE A40 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
STELLANTIS FPW 9.55535/09 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.01 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.