MOTUL Engine Oil 5W30 4x5l 8100
Index:
8100 X-CLEAN EFE 5W30 SET
Rate this product first
0
pcs.
Goods not in stock -
Capacity (l):
5
189.72 £
303.12
£
(Price for 1L:
7.91 9.49
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 170.68 £
request-default-article
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
OPEL OV0401547
OEM spec:
OPEL OV0401547-D30
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
FIAT 9.55535 S1
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
OPEL OV0401547-A30
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547-A30
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
FIAT 9.55535 S3
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547
API:
SP
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3374650016191, IC-G11ZMQ
Item code:
G11ZMQ
Item index:
17712
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
BMW LL-04
Manufacturer Approval:
MB 229.52
Manufacturer Approval:
OV 040 1547 - D30
Manufacturer Approval:
OV 040 1547 - G30
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S1
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S3
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 00 505 01
ACEA specification:
C2
ACEA specification:
C3
API specification:
SP
Quantity [pcs]:
4
Engine oil 8100 (4x5L) 5W30 ;API SP; BMW LL-04; FIAT 9.55535 S1; FIAT 9.55535 S3; HONDA; HYUNDAI; KIA; MB 229.52; MITSUBISHI; NISSAN; OPEL OV0401547; OPEL OV0401547-A30; OPEL OV0401547-D30; SUBARU; SU
Cross references Engine Oil 5W30 4x5l 8100
Cross references
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.93 £
Bestsellers
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.86 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
111.37 £
FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.78 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4600
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
70.32
58.60 £ 124.56 £
(14.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
70.32 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.98 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.88 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP
API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP
API SL CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
62.04
51.70 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
ACEA C3
Intended use Passenger cars
41.58
34.65 £ 67.78 £
(10.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.58 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
106.50
88.75 £
(21.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic
API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
63.00 £
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| 9.55535-S1 | FIAT |
| 9.55535-S3 | FIAT |
| 505.00/505.01 | VW |
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion