SHELL Engine Oil 5W30 4l Helix

Index: HELIX U.ECT C3 5W30 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
74.04 £
(Price for 1L: 15.43 18.51 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
DEXOS 2
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
CHRYSLER MS-11106
OEM spec:
MB 229.52
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
5011987005648, IC-D733BC, 5011987050198, PU-D733BC
Item code:
D733BC
Item index:
001F4440PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C3
API specification:
SP
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Manufacturer Approval:
Chrysler MS 11106
Manufacturer Approval:
MB 229.31
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Manufacturer Approval:
MB 229.52
SAE viscosity class:
5W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (4L) 5W30 (ULTRA) ;API SN; ACEA C3; BMW LL-04; CHRYSLER MS-11106; DEXOS 2; MB 229.31; MB 229.51; MB 229.52

Cross references Engine Oil 5W30 4l Helix

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

5W30 4l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4600

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.32
58.60 £ 124.56 £
(14.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.32 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.50 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.12
65.93 £
(15.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.14
81.78 £
(19.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.14
94.28 £
(22.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 127.96 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.30
66.08 £
(15.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l MAXLIFE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech

5W30 5l

API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 91.62 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
440.44
367.03 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
88.08
73.40 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
110.10
91.75 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

GULF
Engine Oil 5W30 5l FORMULA

5W30 5l

API SP SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
56.48
47.07 £ 63.70 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.48 £

GULF
Engine Oil 5W30 4l FORMULA

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
42.04
35.03 £ 52.56 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.04 £

GULF
Engine Oil 5W30 5l FORMULA

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
46.46
38.72 £ 62.62 £
(9.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.46 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100

5W30 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
189.72
158.10 £ 303.12 £
(9.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 170.68 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
220.44
183.70 £ 373.96 £
(11.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 208.26 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l CLASSIC

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.97 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.92
67.43 £ 125.10 £
(16.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 80.92 £

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
82.98
69.15 £
(20.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil HELIX EX.ECT M.5W30 5L

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
87.96
73.30 £
(17.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B01IRGO3JW AMAZON (ASIN)
001F4440D ARTNR_Z_TCD
001F4440PL ARTNR_Z_TCD
19 42 003 IC KROSY
8100 X-CL. EFE 5W30 5L DE IC KROSY
8100 X-CLEAN+ 5W30 5L DE IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L M IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L MSET IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L SET IC KROSY
FORMULA CX 5W30 4L IC KROSY
FORMULA CX 5W30 5L IC KROSY
FORMULA GVX 5W30 4L IC KROSY
FORMULA GVX 5W30 5L IC KROSY
G S55 505 M4 IC KROSY
GM DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
HELIX HX8 ECT C3 5W30 5L IC KROSY
LIM8973 5W30 5L+2640 IC KROSY
MOBIL 1 ESP 5W30 4L IC KROSY
SPECIFIC DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 F.23 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. C2/C3 5W30 SET S IC KROSY
ULTRA F. C3 5W30 4L SET S IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
550050441 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-11106 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS 2 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
550050441 SHELL
HELIX ULTRA ECT C3 5W-30 SHELL
SHELL HELIX ULTRA ECT C3 5W-30 SHELL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l Helix
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l Helix
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.