GULF Engine Oil 5W40 4l FORMULA

Index: FORMULA ULE 5W40 4L
Rate this product first
0 pcs. This item will no longer be available
Capacity (l):
4
42.37 £
54.00 £
(Price for 1L: 8.83 10.59 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.37 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C917 A
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
MB 229.51
API:
SN
ACEA:
C3
Product line:
FORMULA
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
6290360822501, PU-G12P45, IC-G12P45, 5056004114026
Item code:
G12P45
Item index:
FORMULA ULE 5W40 4L
PCN:
27101981
Manufacturer:
GULF, Manufacturer: Gulf Oil International Whitehall House, 238 North Church Street, PO Box 1043, George Town, Grand Cayman, KY1 -1102, Cayman Islands; Importer: GULF OIL SUPPLY COMPANY LIMITED B2 INDUSTRY STREET, ZONE 5 CENTRAL BUSINESS DISTRICT QORMI, CDB5030, MALTA, [email protected]
Engine oil FORMULA (4L) 5W40 ;API SN; ACEA C3; FORD M2C917 A; MB 229.51; PORSCHE A40; VW 505.00; VW 505.01

Cross references Engine Oil 5W40 4l FORMULA

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.82 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

1221-4x4L GULF
551641606472762 GULF
Formula ULE 5W-40 GULF
Formula ULE SAE 5W-40 GULF
Gulf Formula ULE 5W-40 GULF
Gulf Formula ULE SAE 5W-40 GULF
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
PD PLUS 5W40 4L IC KROSY
1221-4x4L NR_KAT
FORD M2C917 A OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE A40 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.01 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4l FORMULA
Product opinion:Engine Oil 5W40 4l FORMULA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.