TOTALENERGIES Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

Index: RUBIA 10W40 3100 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
45.43 £
66.82 £
(Price for 1L: 7.57 9.09 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.43 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MAN 3477
OEM spec:
IVECO TLS CK-4
OEM spec:
MAN 3271-1
OEM spec:
DTFR 15C110
OEM spec:
DTFR 15C120
OEM spec:
RENAULT RLD-3
OEM spec:
VOLVO VDS-4.5
OEM spec:
MACK EO-S 4.5
OEM spec:
DETROIT DIESEL 93K222
OEM spec:
CUMMINS 20086
OEM spec:
IVECO TLS E9
API:
SN
API:
CH-4
API:
CI-4
API:
CJ-4
API:
CK-4
ACEA:
E11
ACEA:
E7
ACEA:
E6
ACEA:
E9
ACEA:
E8
Product line:
RUBIA OPTIMA
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
3425901145310, IC-G12PU4
Item code:
G12PU4
Item index:
WX3
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil manufacturer recommendation:
FP19.LUBR001-TLS CK4
ACEA specification:
E11
ACEA specification:
E6
ACEA specification:
E7
ACEA specification:
E8
ACEA specification:
E9
API specification:
CH-4
API specification:
CI-4
API specification:
CJ-4
API specification:
CK-4
API specification:
SN
Manufacturer Approval:
Cummins CES 20086
Oil manufacturer recommendation:
DAF PSQL 2.1 E LD
Manufacturer Approval:
Daimler DTFR 15C110
Manufacturer Approval:
Daimler DTFR 15C120
Manufacturer Approval:
Detroit DDC 93K222
Manufacturer Approval:
Deutz DQC IV-18 LA
Oil manufacturer recommendation:
Iveco 18-1804 TLS E9
Manufacturer Approval:
Mack EO-S-4.5
Oil manufacturer recommendation:
MAN 3271-1
Oil manufacturer recommendation:
MAN 3477
Manufacturer Approval:
Renault VI RLD3
SAE viscosity class:
10W-40
Manufacturer Approval:
Volvo VDS4.5
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil RUBIA OPTIMA (5L) 10W40 (Low Saps) ;API CH-4; CI-4; CJ-4; CK-4; SN; ACEA E11; E6; E7; E8; E9; CUMMINS 20086; DETROIT DIESEL 93K222; DTFR 15C110; DTFR 15C120; IVECO TLS CK-4; IVECO TLS E9; M

Cross references Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.78
61.48 £
(14.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l HERCULES

10W40 5l

API SL CG-4 CH-4 CI-4
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.22
34.35 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40

10W40 5l

API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.36
66.13 £
(15.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

API CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.22 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 5l VECTON

10W40 5l

API CJ-4
ACEA E11 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.60
55.50 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

2195902 ARTNR_Z_OE
WX3 ARTNR_Z_TCD
DELVAC XHP ESP 10W40 4L IC KROSY
ENDURON LOW SAPS 208L+20L IC KROSY
ENDURON LOW SAPS10W40 208 IC KROSY
EUROLITE 10W40 5L IC KROSY
HERCULES LS 10W40 205L IC KROSY
RIMULA R5 LE 10W40 209+20 IC KROSY
TRANSFLOW AD 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW LA 10W40 205L IC KROSY
TRANSFLOW UD 10W40 5L IC KROSY
TURDUS 10W40 SYN.PL.180KG IC KROSY
ULTRA DIESEL 10W40 205L IC KROSY
VECTON LD LS 10W40 208L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 5L IC KROSY
2228919 NR_KAT
CUMMINS 20086 OEM SPECYFIKACJA
DETROIT DIESEL 93K222 OEM SPECYFIKACJA
DTFR 15C110 OEM SPECYFIKACJA
DTFR 15C120 OEM SPECYFIKACJA
IVECO TLS CK-4 OEM SPECYFIKACJA
IVECO TLS E9 OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-S 4.5 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3271-1 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3477 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-3 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-4.5 OEM SPECYFIKACJA
150841 TOTAL
174754 TOTAL
2228919 TOTAL
228919 TOTAL
RUBIA 3100 10W40 5L TOTAL
RUBIA TIR 8900 10W-40 TOTAL
TOTAL RUBIA TIR 8900 10W-40 TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA
Product opinion:Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.