REVLINE Engine Oil 10W40 5l HERCULES

Index: HERCULES UHPD 10W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
41.22 £
(Price for 1L: 6.87 8.24 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MTU TYP 2
OEM spec:
DEUTZ DQC III-05
OEM spec:
VOLVO VDS-2
OEM spec:
VOLVO VDS-3
OEM spec:
MACK EO-N
OEM spec:
MB 228.5
OEM spec:
MAN 3277
OEM spec:
MB 228.3
OEM spec:
SCANIA LDF-2
OEM spec:
RENAULT RLD-2
OEM spec:
MAN 3275
API:
SL
API:
CG-4
API:
CH-4
API:
CI-4
ACEA:
E4
ACEA:
E7
Product line:
HERCULES
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-DC1221, 5901797907402, PU-DC1221
Item code:
DC1221
Item index:
HERCULES UHPD 10W40 5L
PCN:
27101981
Manufacturer:
REVLINE, Manufacturer: Flukar sp. z o.o.
ul. Uniwersytecka 13, 40-007 Katowice, POLAND,
[email protected]
Engine oil HERCULES (5L) 10W40 ;API CG-4; CH-4; CI-4; SL; ACEA E4; E7; DEUTZ DQC III-05; MACK EO-N; MAN 3275; MAN 3277; MB 228.3; MB 228.5; MTU TYP 2; RENAULT RLD-2; SCANIA LDF-2; VOLVO VDS-2; VOLVO V

Cross references Engine Oil 10W40 5l HERCULES

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.78
61.48 £
(14.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CF CH-4 CI-4
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.95
34.96 £ 52.44 £
(10.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.95 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l HERCULES

10W40 5l

API CH-4 CI-4 CJ-4
ACEA E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.72
38.93 £
(9.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.36
66.13 £
(15.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40

10W40 5l

API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME

10W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.77 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l REVFARM

10W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.32
28.60 £ 47.02 £
(6.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.32 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

10W40 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.43 £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.56
66.30 £
(15.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR

10W40 5l

API SN CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
63.18
52.65 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

API CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.22 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 5l VECTON

10W40 5l

API CJ-4
ACEA E11 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.60
55.50 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

EUROLITE 10W40 5L IC KROSY
HERCULES UHPD 10W-40 IC KROSY
REVLINE HERCULES UHPD 10W-40 IC KROSY
RIMULA R6 M 10W40 4L IC KROSY
TITAN C.MAXX 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW AD 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW UD 10W40 5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 5L IC KROSY
RUHPD105 NR_KAT
DEUTZ DQC III-05 OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-N OEM SPECYFIKACJA
MAN 3275 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3277 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.3 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.5 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 2 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-2 OEM SPECYFIKACJA
SCANIA LDF-2 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-2 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-3 OEM SPECYFIKACJA
RUHPD105 REVLINE
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 5l HERCULES
Product opinion:Engine Oil 10W40 5l HERCULES
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.