CASTROL Engine Oil 0W30 5l EDGE
Index:
EDGE 0W30 LL 5L
Rate this product first
>9
pcs.
84.76 £
117.88
£
(Price for 1L:
14.13 16.95
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 84.76 £
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
VW 504.00
OEM spec:
VW 507.00
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
PORSCHE C30
OEM spec:
MB 229.52
ACEA:
C3
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4008177196867, IC-H076IG
Item code:
H076IG
Item index:
470183
PCN:
34031980
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-30
Specification:
ACEA C3
Specification:
ACEA Light Duty C3
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.52
Manufacturer Approval:
MB 229.31
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Manufacturer Approval:
Porsche C30
Manufacturer Approval:
VW 504 00
Manufacturer Approval:
VW 504.00
Manufacturer Approval:
VW 507 00
Manufacturer Approval:
MB 229.52
Engine oil EDGE (5L) 0W30 ; ACEA C3; BMW LL-04; MB 229.31; MB 229.51; MB 229.52; PORSCHE C30; VW 504.00; VW 507.00
Cross references Engine Oil 0W30 5l EDGE
Cross references
CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. LRS 0W30 5L PL
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
67.98
56.65 £
(13.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4210
ACEA C3
Intended use Passenger cars
138.70
115.58 £ 163.68 £
(27.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
138.70 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100
ACEA C3
Intended use Passenger cars
71.38
59.48 £ 113.44 £
(14.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
61.12 £
RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
130.42
108.68 £
(26.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 0W30 4l MAX EXPERT
ACEA C3
Intended use Passenger cars
39.98
33.32 £ 78.04 £
(10.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
39.98 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 0W30 5l Mobil 1
API SL SN SQ
Intended use Passenger cars
109.98
91.65 £
(22.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W30 5l M-SUP synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
83.44
69.53 £
(16.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W30 5l M-SUP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.36
73.63 £
(17.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 0W30 5l MAX EXPERT
ACEA C3
Intended use Passenger cars
93.36
77.80 £
(18.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
141.16
117.63 £
(35.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l USVO
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
174.66
145.55 £
(34.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 0W30 5l Helix
ACEA C3
Intended use Passenger cars
103.60
86.33 £
(20.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 0W30 4l Helix
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
79.54
66.28 £
(19.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l QUARTZ XTRA
ACEA C3
Intended use Passenger cars
94.02
78.35 £
(18.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER
ACEA C3
Intended use Passenger cars
112.48
93.73 £
(22.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion