CASTROL Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

Index: MAGNATEC 0W20 FE 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
60.31 £
98.14 £
(Price for 1L: 10.05 12.06 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.31 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2010
API:
SP
ACEA:
C6
ACEA:
C5
Product line:
MAGNATEC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-H0HHNF, 4008177198229
Item code:
H0HHNF
Item index:
470910
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Specification:
ACEA C5
Specification:
ACEA Light Duty C5
Manufacturer Approval:
PSA B71 2010
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-DM1
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-DM1
Engine oil MAGNATEC (5L) 0W20 ;API SP; ACEA C5; C6; PSA B71 2010

Cross references Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

Cross references

MOBIL
Engine Oil 0W20 4l M-SUP

0W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.63
42.19 £ 75.94 £
(12.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.63 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.93
42.44 £ 100.54 £
(10.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.93 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.27
64.39 £ 115.38 £
(15.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 77.27 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l USVO

0W20 5l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
161.56
134.63 £
(32.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix synthetic

0W20 5l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
96.04
80.03 £
(19.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

470910 ARTNR_Z_TCD
1608A7 CASTROL
1608A7 NR_KAT
PSA B71 2010 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.