Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Size
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine
89.44
74.53 £
(17.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
84.96
70.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
69.79 £
Bestsellers
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.84 £
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
68.21 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil TopTec 6320 5W30
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.04 £