TOTALENERGIES Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

Index: QUARTZ 5W30 I. ECS 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
44.84 £
74.92 £
(Price for 1L: 7.47 8.97 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.84 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
FIAT 9.55535 S1
OEM spec:
IVECO 18-1811 SC1
OEM spec:
PSA B71 2290
ACEA:
C2
Product line:
Quartz INEO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-A66738, 3425901018225, PU-A66738, 3425901106939, 66464464644
Item code:
A66738
Item index:
LKX
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-S1
Oil manufacturer recommendation:
Iveco 18-1811 SC1
Manufacturer Approval:
PSA B71 2290
SAE viscosity class:
5W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz INEO (5L) 5W30 ; ACEA C2; FIAT 9.55535 S1; IVECO 18-1811 SC1; PSA B71 2290; TOYOTA

Cross references Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

Cross references
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.46 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.79 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B002SR76R8 AMAZON (ASIN)
B06XJBBBTF AMAZON (ASIN)
LKX ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN 5W30 5L IC KROSY
FORMULA CFE 5W30 4L IC KROSY
FORMULA PCX PLUS 5W30 4L IC KROSY
SPECIFIC 2290 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 2290 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. C2/C3 5W30 SET S IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
2216278 NR_KAT
FIAT 9.55535 S1 OEM SPECYFIKACJA
IVECO 18-1811 SC1 OEM SPECYFIKACJA
PSA B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
213683 TOTAL
216634 TOTAL
2216278 TOTAL
QUARTZ INEO ECS 5W30 TOTAL
QUARTZ INEO ECS 5W30 5L TOTAL
TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30 TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.