Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Size
Name
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Offer
Oils engine
Sports oils
Performance
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
44.95
37.46 £ 93.76 £
(11.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.95 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.50 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
Sports oils
Performance
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.84 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
88.12 £
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
140.82
117.35 £
(35.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
39.97 £
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
66.49
55.41 £ 89.52 £
(16.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.49 £
Bestsellers
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.91 £
39.98
33.32 £ 78.04 £
(10.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
39.98 £
1 of 2
next