Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Offer

Engine Oils

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

10W60 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £