Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


CASTROL
Engine Oil 0W40 4l EDGE

0W40 4l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
66.49
55.41 £ 89.52 £
(16.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.49 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
440.44
367.03 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W16 1l EVOLUTION

0W16 1l

API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
16.45
13.71 £ 25.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.45 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W20 1l TITAN

5W20 1l

ACEA A1 B1 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
19.86
16.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
71.99
59.99 £ 113.82 £
(14.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.99 £

MOBIL
Engine Oil 0W30 1l M-SUP

0W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
18.22
15.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil MAXEXP. V C3 0W30 1L

0W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
9.83
8.19 £ 20.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.83 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
14.93
12.44 £ 35.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.93 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
38.80
32.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE

15W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.58 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 4l Quartz

0W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
82.36
68.63 £
(20.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

COMMA
Engine Oil 0W20 1l Eco-M synthetic

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.64
14.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil TITAN GT1 F.34 5W30 20L

5W30 20l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
403.06
335.88 £
(20.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 20l TITAN

5W30 20l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
319.54
266.28 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy

0W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W40 1l Mobil 1 synthetic

0W40 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
19.18
15.98 £ 27.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.18 £

MOBIL
Engine Oil 0W20 1l M-SUP synthetic

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
11.11
9.26 £ 17.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.11 £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 4l 8100

10W60 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
88.14
73.45 £
(22.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 1l NGEN HYBRID

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.48
14.57 £ 28.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.48 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 4l MAX EXPERT

0W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
39.98
33.32 £ 78.04 £
(10.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.98 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
39.84
33.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l Cleansynto

5W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
94.12
78.43 £
(23.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £

SHELL
Engine Oil 5W20 5l Helix

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 67.51 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
113.46
94.55 £
(22.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 28 of 28