CASTROL Engine Oil 5W30 4x5l EDGE

Index: EDGE 5W30 LL 5L SET
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
440.44 £
(Price for 1L: 18.35 22.02 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
VW 504.00
OEM spec:
VW 507.00
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
PORSCHE C30
API:
SQ
ACEA:
C3
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
0114008177107181, IC-D65C77, 0114008177111621, 0114008177188562, DIQDIQDEQ, KPDILDKEJ, 46467
Item code:
D65C77
Item index:
468567
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Specification:
ACEA C3
Specification:
ACEA Light Duty C3
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.31
Specification:
API Gasoline SQ
Manufacturer Approval:
MB 229.31
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.52
Manufacturer Approval:
OPEL OV 040 1547-D30
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 00
Manufacturer Approval:
OPEL OV 040 1547-G30
Manufacturer Approval:
Porsche C30
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 01
Manufacturer Approval:
VW 504 00
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Manufacturer Approval:
VW 507 00
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
Manufacturer Approval:
VW 505 00
Manufacturer Approval:
VW 505 01
Quantity [pcs]:
4
Engine oil EDGE (4x5L) 5W30 ;API SQ; ACEA C3; BMW LL-04; MB 229.31; MB 229.51; PORSCHE C30; VW 504.00; VW 507.00

Cross references Engine Oil 5W30 4x5l EDGE

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.50 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.12
65.93 £
(15.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.14
81.78 £
(19.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.14
94.28 £
(22.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.42
19.52 £ 41.46 £
(5.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.42 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.02
101.68 £
(10.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.80
29.00 £ 50.34 £
(6.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.80 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
147.34
122.78 £
(9.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 127.96 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.70
78.08 £
(18.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.97 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.92
67.43 £ 125.10 £
(16.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 80.92 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.96
57.47 £ 95.34 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.96 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil HELIX EX.ECT M.5W30 5L

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
87.96
73.30 £
(17.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G 052 195 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

15DBCF ARAL
0160 ARTNR_Z_TCD
468567 ARTNR_Z_TCD
EDGE TITA.FST 5W-30 LL ARTNR_Z_TCD
EDGE TITA.FST LL 5W-30 ARTNR_Z_TCD
15F7E7 CASTROL
15669E IC KROSY
8100 X-CLEAN+ 5W30 5L DE IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L M IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L MSET IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L PL IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L SET IC KROSY
HAVOLINE PRODS V 5W30 4L IC KROSY
HELIX HX8 ECT C3 5W30 5L IC KROSY
LIM8973 5W30 5L+2640 IC KROSY
LIM8973S 5W30 5L+2666 IC KROSY
ULTRA F. C3 5W30 4L SET S IC KROSY
15F7E7 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE C30 OEM SPECYFIKACJA
VW 504.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 507.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE
Product opinion:Engine Oil 5W30 4x5l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.