Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Base technology

Offer

Engine Oils


MOTUL
Engine Oil 0W40 1l 8100

0W40 1l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.42
22.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W40 4l 8100

0W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.24
77.70 £
(23.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W40 5l 8100

0W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(22.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 5l 8100

10W60 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.25
37.71 £ 104.94 £
(9.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.25 £
Sports oils

Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W60 1l 8100

10W60 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.66
20.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 1l MaxExpert synthetic

5W30 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.74
11.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC

10W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.86
4.88 £ 10.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.86 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.76
77.30 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l USVO

5W40 1l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.68
24.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.68
18.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l HERCULES

15W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4 CI-4
ACEA A3 B4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.28
30.23 £
(7.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 1l ULTRA FORCE

10W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.16
7.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 5W40 1l ULTRA FORCE

5W40 1l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.36
7.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

REVLINE
Engine Oil 15W40 1l ULTRA FORCE

15W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.88
8.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE

15W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.87
19.89 £ 38.28 £
(4.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.87 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 1l ULTRA FORCE

5W30 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.53
4.61 £ 9.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.53 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.98 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

SHELL
Engine Oil 15W40 4l Helix

15W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.68
23.07 £ 50.98 £
(6.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.68 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 1l Helix synthetic

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.72
6.43 £ 14.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.72 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £

SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.52
7.10 £ 15.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.52 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 1l Quartz

5W40 1l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.26
9.38 £ 19.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.26 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 4l Quartz

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.78 £
previous 3 of 6 next