Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Base technology

Offer

Engine Oils

  • 1
  • 2
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 1l

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.32
9.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

10W60 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.86
12.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.48
11.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.90 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l TopTec 4100

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.73
13.94 £ 27.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.73 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.25 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Leichtlauf High Tech

5W40 1l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.04
24.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Synthoil High Tech

5W40 1l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.70
16.42 £ 29.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.70 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.76 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1

0W40 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.36 £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC

10W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.86
4.88 £ 10.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.86 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.76
77.30 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.68
18.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l HERCULES

15W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4 CI-4
ACEA A3 B4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.28
30.23 £
(7.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 1l ULTRA FORCE

10W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.16
7.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 5W40 1l ULTRA FORCE

5W40 1l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.36
7.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 1l ULTRA FORCE

5W30 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.53
4.61 £ 9.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.53 £
1 of 3 next