Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Product line
Intended use
Base technology
Offer
Engine Oils
Sports oils
Performance
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf
API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.70 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Synthoil High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
19.70
16.42 £ 29.46 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
19.70 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.76 £
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
6.94
5.78 £ 12.36 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
6.94 £
32.96
27.47 £ 65.10 £
(6.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.96 £
7.88
6.57 £ 13.66 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.88 £
5.86
4.88 £ 10.12 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
5.86 £
Bestsellers
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
9.16
7.63 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.39 £
9.88
8.23 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.87
19.89 £ 38.28 £
(4.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.87 £
5.53
4.61 £ 9.40 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
5.53 £
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.98 £
27.68
23.07 £ 50.98 £
(6.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.68 £
38.36
31.97 £ 53.10 £
(9.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.36 £
7.25
6.04 £ 13.56 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.25 £
10.62
8.85 £ 16.56 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.62 £
5.44
4.53 £ 9.64 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
5.44 £
REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.12 £
ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.82 £
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
30.16
25.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.02 £
REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.58 £
Bestsellers
10.96
9.13 £ 19.74 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.96 £