Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Base technology

Engine Oils

  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

15W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

5W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

10W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l MAGNATEC

10W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.94
7.45 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.70
14.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 1l TITAN

5W40 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.24
7.70 £ 15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.24 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.05 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1

0W40 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.36 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.89
7.41 £ 15.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.89 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l NGEN 4

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 17.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.78 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 1l 8100

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.39
6.99 £ 20.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.39 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 1l 8100

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.14
16.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l USVO

5W40 1l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.68
24.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 1l Helix synthetic

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.72
6.43 £ 14.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.72 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £

SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.52
7.10 £ 15.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.52 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 1l Quartz INEO

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.14
15.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 2 next