Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
ACEA
Intended use
Base technology
Engine Oils
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 1l synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
13.92
11.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 5l
API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
45.59
37.99 £ 58.00 £
(9.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.59 £
MOBIL
Engine Oil 0W20 1l Mobil 1 synthetic
API SP ILSAC GF-6A SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
18.68
15.57 £ 23.82 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
18.68 £
MOPAR
Engine Oil 5W30 0,946l MaxPro
API SP ILSAC GF-6A
16.08
13.40 £
(17.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOPAR
Engine Oil 0W20 0,946l MaxPro
API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
19.18
15.98 £
(20.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOPAR
Engine Oil 0W20 5l MaxPro
API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
94.60
78.83 £
(18.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PENNZOIL
Engine Oil 550036541
API SP SN
Intended use Passenger cars
27.22
22.68 £
(28.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP ILSAC GF-6A ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
86.38
71.98 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 1l
API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
11.11
9.26 £ 13.32 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.11 £