Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Engine Oils

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W30 MOTUL 5100 4l 4T enriched with esters, API SM Semi-synthetic

10W30 4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.30
65.25 £
(19.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W40 MOTUL 5100 4l 4T enriched with esters, API SM Semi-synthetic

10W40 4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.68
56.40 £
(16.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil MOTUL 5100 4l 4T enriched with esters, API SM Semi-synthetic

4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.62
61.35 £
(18.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 10W50 MOTUL 5100 4l 4T enriched with esters, API SM JASO MA-2 Semi-synthetic

10W50 4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.10
74.25 £
(22.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.46 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.50 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1

0W40 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.36 £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £
Motorcycle

REVLINE MOTO
4T engine oil 10W40 REVLINE ULTRA MOTO 4l 4T, API SM JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 4l

API SM
Intended use Motorcycles Quad
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.29
21.91 £ 35.74 £
(6.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.29 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l Cleansynto

0W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.18
85.98 £
(25.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W30 LIQUI MOLY Street 4l 4T, API SM JASO MA-2 Semi-synthetic

10W30 4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
9 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SHELL
4T engine oil 10W40 SHELL ADVANCE AX7 4l 4T, API SM JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 4l

API SM
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
72.12
60.10 £
(18.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £