MOBIL Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
Index:
MOBIL 1 ESP 5W30 F-P 4L
Rate this product first
>9
pcs.
62.46 £
90.22
£
(Price for 1L:
13.01 15.61
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.46 £
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
PSA B71 2297
OEM spec:
DEXOS 2
OEM spec:
OPEL OV0401547-D30
OEM spec:
OPEL OV0401547-G30
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
STELLANTIS FPW 9.55535/03
OEM spec:
PSA B71 2290
API:
SL
API:
SM
API:
SN
API:
SJ
Product line:
Mobil 1
Intended use:
Passenger cars
Base technology:
synthetic
Bar code:
IC-G141IA, 5407008070939
Item code:
G141IA
Item index:
2015101010J6
PCN:
34031980
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Specification:
ACEA C2
Specification:
ACEA C3
Specification:
API SJ
Specification:
API SL
Specification:
API SM
Specification:
API SN
Manufacturer Approval:
FPW9.55535/03
Manufacturer Approval:
FPW9.55535/05
Manufacturer Approval:
GM dexos2
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.31
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.51
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.52
Manufacturer Approval:
PSA B71 2290 ,
Manufacturer Approval:
PSA B71 2297 ,
Oil manufacturer recommendation:
OV 040 1547 - D30
Oil manufacturer recommendation:
OV 040 1547 - G30
Oil manufacturer recommendation:
ACEA C2
Oil manufacturer recommendation:
ACEA C3
Oil manufacturer recommendation:
API CF
Oil manufacturer recommendation:
API SJ
Oil manufacturer recommendation:
API SL
Oil manufacturer recommendation:
API SM
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Make:
MERCEDES
Make:
OPEL
Make:
PEUGEOT
Make:
CITROEN
Engine oil Mobil 1 (4L) 5W30 ;API SJ; SL; SM; SN; DEXOS 2; MB 229.31; MB 229.51; MB 229.52; OPEL OV0401547-D30; OPEL OV0401547-G30; PSA B71 2290; PSA B71 2297; STELLANTIS FPW 9.55535/03
Cross references Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
Cross references
CASTROL
Engine Oil 5W30 5l MAGNATEC
Intended use Passenger cars
89.44
74.53 £
(17.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
69.79 £
MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W30
ACEA C3
Intended use Passenger cars
98.70
82.25 £
(19.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz INEO
ACEA C2
Intended use Passenger cars
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
ACEA C2
Intended use Passenger cars
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.84 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO
API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
68.21 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert
API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.61 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.04 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC
ACEA C2
Intended use Passenger cars
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
82.98
69.15 £
(20.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion