Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Offer
Engine Oils
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf
API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.70 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.76 £
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
32.96
27.47 £ 65.10 £
(6.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.96 £
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.39 £
23.87
19.89 £ 38.28 £
(4.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.87 £
45.34
37.78 £ 65.80 £
(9.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.34 £
REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.12 £
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
49.32 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 5l mineral
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
42.84
35.70 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR
API SL CG-4 CH-4 SJ CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
26.09
21.74 £ 43.42 £
(5.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
26.09 £
38.09
31.74 £ 66.04 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.09 £
REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.58 £