Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Offer
Engine Oils
Sports oils
Performance
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.42 £
Bestsellers
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.50 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.84 £
REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
88.12 £
Bestsellers
62.04
51.70 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.68 £