Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Product line
Intended use
Offer
Engine Oils
12.30
10.25 £ 18.96 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.30 £
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
Bestsellers
17.33
14.44 £ 23.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
17.33 £
Bestsellers
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
17.34
14.45 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
96.98
80.82 £ 134.20 £
(19.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
96.98 £
7.25
6.04 £ 13.56 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.25 £
REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.12 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Molygen
API CF SN
Intended use Passenger cars
28.14
23.45 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 15W40 4,5l CLASSIC
API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
24.65
20.54 £ 39.12 £
(5.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
24.65 £
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech
API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
91.62 £
13.54
11.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 15W40 1l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
9.46
7.88 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
9.95
8.29 £ 13.12 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.95 £
17.76
14.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
28.86
24.05 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
30.34
25.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.36
11.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.50
11.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
37.36
31.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
18.66
15.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
5 of 7
next