RAVENOL Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

Index: RAV FEL SAE 5W30 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
117.00 £
(Price for 1L: 24.38 29.25 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
PEUGEOT B71 2290
OEM spec:
CITROEN B71 2290
OEM spec:
FIAT 9.55535 S1
OEM spec:
IVECO 18-1811 SC1
OEM spec:
JASO DL-1
OEM spec:
HONDA I-DTEC
OEM spec:
HONDA I-CTDI
OEM spec:
MAZDA MZR-CD
OEM spec:
MAZDA MZ-CD
OEM spec:
MAZDA CITD
OEM spec:
MAZDA 183419
OEM spec:
MAZDA 183418
OEM spec:
TOYOTA 08880-83389
OEM spec:
TOYOTA 08880-83388
OEM spec:
SUBARU BOXER DIESEL
OEM spec:
SUZUKI
API:
CF
API:
SN
ACEA:
C2
Product line:
Cleansynto
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-DE4726, 4014835723498, PU-DE4726
Item code:
DE4726
Item index:
1111123
PCN:
27101981
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA C2
Specification:
API CF
Specification:
API SN
Specification:
Fiat 9.55535-S1
Specification:
Honda i-CTDi
Specification:
Honda i-DTEC
Specification:
JASO DL-1
Specification:
Mazda MZ-CD
Specification:
Mazda 183418
Specification:
Mazda 183419
Specification:
Mazda CiTD
Specification:
Mazda MZR-CD
Specification:
PSA B71 2290
Specification:
Subaru Boxer Diesel
Specification:
Suzuki
Specification:
Toyota 08880-83388
Specification:
Toyota 08880-83389
Specification:
IVECO 18-1811 CLASSE
Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil Cleansynto (4L) 5W30 ;API CF; SN; ACEA C2; CITROEN B71 2290; FIAT 9.55535 S1; HONDA I-CTDI; HONDA I-DTEC; IVECO 18-1811 SC1; JASO DL-1; MAZDA 183418; MAZDA 183419; MAZDA CITD; MAZDA MZ-CD;

Cross references Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

Cross references

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l MAGNATEC

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.44
74.53 £
(17.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.96
70.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.79 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.46 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz INEO

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.84 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.21 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.04 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

183418 MAZDA
183419 MAZDA
08880-83388 TOYOTA
08880-83389 TOYOTA
G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

1111123 ARTNR_Z_TCD
PRO-TECH 5W30 5L IC KROSY
1111123-004-01-999 NR_KAT
CITROEN B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S1 OEM SPECYFIKACJA
HONDA I-CTDI OEM SPECYFIKACJA
HONDA I-DTEC OEM SPECYFIKACJA
IVECO 18-1811 SC1 OEM SPECYFIKACJA
JASO DL-1 OEM SPECYFIKACJA
MAZDA 183418 OEM SPECYFIKACJA
MAZDA 183419 OEM SPECYFIKACJA
MAZDA CITD OEM SPECYFIKACJA
MAZDA MZ-CD OEM SPECYFIKACJA
MAZDA MZR-CD OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
SUBARU BOXER DIESEL OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA 08880-83388 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA 08880-83389 OEM SPECYFIKACJA
1111123 RAVENOL
1111123-004 RAVENOL
1111123-004-01-999 RAVENOL
FEL SAE 5W-30 RAVENOL
RAVENOL FEL SAE 5W-30 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.