Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 1l TopTec 6610

0W20 1l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.56
18.80 £ 29.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.56 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 1l QUARTZ XTRA

0W20 1l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.26
12.72 £ 24.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.26 £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
86.38
71.98 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W40 4l USVO

0W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
141.94
118.28 £
(35.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l USVO

5W30 1l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
31.48
26.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 1l

5W20 1l

API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
11.11
9.26 £ 13.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.11 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 117.85 £

LIQUI MOLY
Engine Oil TopTec 6320 5W30

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
29.04
24.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 1l SYNPOWER

0W20 1l

API SP RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
14.23
11.86 £ 25.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.23 £

CASTROL
Engine Oil 0W40 4l EDGE

0W40 4l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
66.49
55.41 £ 89.52 £
(16.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.49 £

ELF
Engine Oil 0W16 1l EVOLUTION

0W16 1l

API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
16.45
13.71 £ 25.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.45 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 1l NGEN HYBRID

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
17.48
14.57 £ 28.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.48 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
38.80
32.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 15W40 1l GTX

15W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
14.16
11.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 1l MAGNATEC

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.15
14.29 £ 22.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.15 £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.64
14.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 4l 8100

10W60 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
88.14
73.45 £
(22.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W20 1l Helix synthetic

0W20 1l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
21.06
17.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 1l Helix

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
29.40
24.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 1l Quartz INEO

0W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
14.50
12.08 £ 23.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.50 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W40 5l Quartz

0W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
92.38
76.98 £
(18.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 6 of 6