Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 10W40

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

10W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l MAGNATEC

10W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.94
7.45 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 1l

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.32
9.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.48
11.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.64
59.70 £
(14.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 1l TITAN

10W40 1l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.82
12.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 65.92 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

MOBIL
Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 1l M-SUP

10W40 1l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.94
5.78 £ 12.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.94 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.75
21.46 £ 48.24 £
(6.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.75 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CF CH-4 CI-4
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.95
34.96 £ 52.44 £
(10.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.95 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.89
7.41 £ 15.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.89 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l NGEN 4

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 17.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.78 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC

10W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.86
4.88 £ 10.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.86 £
previous 2 of 5 next