Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Intended use
Base technology
Offer
Oils engine 5W30
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
18.66
15.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
24.36
20.30 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
23.88
19.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.08
10.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
19.12
15.93 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
84.96
70.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
17.46
14.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
9.38
7.82 £ 17.26 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.38 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.78 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
26.27
21.89 £ 32.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
26.27 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
17.47
14.56 £ 26.86 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
17.47 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
32.92
27.43 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
69.79 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.46 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 1l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
12.74
10.62 £ 23.04 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.74 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.50 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 1l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
13.34
11.12 £ 21.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
13.34 £
16.90
14.08 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 1l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
18.60
15.50 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 1l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
20.14
16.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
1 of 3
next