Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 5W40

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.14
15.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API CF
ACEA B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.16
25.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 PLUS 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SL JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.74
79.78 £
(23.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.91 £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Off Road 1l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l CLASSIC

5W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
14.10
11.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
117.24
97.70 £
(23.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.51 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 5W40 LIQUI MOLY Street race 1l 4T synthetic

5W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
30.72
25.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 PLUS 1l 4T ester, API SL JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
4 pcs.
25.62
21.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
13.42
11.18 £ 18.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.42 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
2 pcs.
73.96
61.63 £
(18.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE QUAD ATV 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B3
Intended use Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
2 pcs.
65.56
54.63 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.86
69.88 £
(16.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £
previous 5 of 5