Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 5W40

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

CASTROL
4T engine oil 5W40 CASTROL Power 1 Scooter 1l 4T, API SL JASO MB synthetic

5W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.52
15.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l MaxExpert

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.54
11.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.34
25.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l Racing Competition Synto

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
198.34
165.28 £
(39.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV TURBO VST 5W40 10L

5W40 10l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
267.88
223.23 £
(26.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Factory Line 1l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.00
37.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 5W40 LIQUI MOLY Street race 4l 4T synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.90
86.58 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Off Road 4l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.80
109.00 £
(32.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 1l TITAN

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.70
13.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 1l 4T ester, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.72
16.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

AMALIE
Engine Oil 5W40 3,785l Amalie XLO

5W40 3.785l

API SN CJ-4 CK-4
ACEA E7 E9
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.86
69.05 £
(21.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.74
107.28 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W40 0,946l Shell Rotella

5W40 0.946l

API SN CJ-4 CK-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.54
26.28 £
(33.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Racing Competition Synto

5W40 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.42
133.68 £
(40.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l MaxExpert

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.83
8.19 £ 15.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.83 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4,5l CLASSIC

5W40 4.5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.17
25.14 £ 55.80 £
(6.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.17 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 20L

5W40 20l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
390.66
325.55 £
(19.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE Scoot Sport 1l 4T, API SM; SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SM SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.08
15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l DELVAC

5W40 4l

API CG-4 CH-4 CI-4+
ACEA E4 E7
Intended use Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.43
41.19 £ 84.18 £
(12.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.43 £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.86
17.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF
ACEA B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.96
24.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 4 of 5 next